Forum www.gsf-foto.pl Strona Główna www.gsf-foto.pl
Gorzowskie Spotkania Fotograficzne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Galeria Bezbronna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gsf-foto.pl Strona Główna -> Wystawy, Wernisaże itp.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bzzzzzz
Administrator


Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z brzuszka

PostWysłany: Wto 23:42, 02 Cze 2009    Temat postu: Galeria Bezbronna

GALERIA BEZBRONNA
 
Galeria Bezbronna jest częściową kontynuacją idei fotograficznej Galerii Bezdomnej Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Różnicą jest prezentacja prac artystycznych z wszystkich dziedzin sztuki współczesnej, a częścią podobną jest budowanie spontanicznie wystawy przez chętnych twórców.

Celem Galerii Bezbronnej jest umożliwić każdemu prezentację swojej twórczości gdzie temat prac, dziedzina, technika i forma jest indywidualną decyzją każdego autora. Galeria musi pomieścić utwory: literatury, muzyki, fotografii, malarstwa, video, filmu, animacji, rzeźby, architektury, instalacji, teatru, happeningu oraz performensu i innych multimedialnych form, nawet tych jeszcze nieznanych.

Idea Galerii Bezbronnej została stworzona przez fotografa Daniela Adamskiego, absolwenta katedry fotografii Poznańskiej ASP, mieszkańca Gorzowa Wlkp., który wypowiada się również w innych dziedzinach sztuki. Jego multimedialne prace prócz fotografii realizowane są w formie filmu, animacji, muzyki, happeningu i instalacji.

Zadaniem Galerii Bezbronnej jest pozwolić na wszystko. Dlatego nazywa się Bezbronna. To jest pierwsza galeria na świecie, która nie ma „sił” bronić się przed twórcami i artystami, nie posiada nadzoru kuratorskiego i nie może narzucić i zabronić nikomu niczego. Galeria Bezbronna nie ma granic tematycznych i formalnych tak samo jak charakter sztuki współczesnej, której granic nikt jeszcze nie ustanowił. Dawno nie modne jest pytanie, co wolno pokazywać i uznawać za sztukę, a co nie? Kto jest tylko twórcą, a kto aż artystą? Galeria Bezbronna wolna jest od skonkretyzowanych idei. Spełnia tylko (lub aż) funkcję prezentacji swobodnej wypowiedzi artystycznej nie ingerując w selekcję autorów i charakter prac twórczych.

Miejsce i czas
Pierwsza wystawa odbędzie się w Gorzowie Wlkp., w ramach Dni Gorzowa organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. MCK jest współorganizatorem wystawy. Za miejsce posłuży opuszczony budynek byłego Domu Dziecka przy ulicy Walczaka 14. Czas trwania od 6 do 12 czerwca 2009 roku.

Montaż
Zwiedzanie budynku, rezerwacja miejsc w wolnych pokojach rozpocznie się 5.06.2009 od godziny 20.00 do 02.00, oraz częściowy montaż wystawy w sytuacjach wyjątkowych dla ludzi, którzy nie mogą zainstalować się w sobotę, a chcą wziąć udział.
Główny montaż wystawy odbędzie się 6.06.2009 od godziny 11.00 do godziny 16.00
Każdy uczestnik sam dba o montaż swojej prezentacji. Sam wybiera miejsce w budynku oraz sam zaopatruje się w potrzebne mu narzędzia i ewentualne urządzenia. Np.: młotek, gwoździe, sznurek, drabina, ramy, oświetlenie, ekran, taboret, telewizor, DVD, mikrofon, kabel, wzmacniacz, głośniki, laptop, komputer, przedłużacz, sztaluga, rzutnik i inne przedmioty lub urządzenia. Autor sam organizuje sobie osoby, które pomogą mu zainstalować prace w galerii.
Każdy uczestnik musi zadbać o umieszczenie obok swojej prezentacji kartki z wydrukowanym swoim imieniem i nazwiskiem, miejscem pochodzenia, krótkim życiorysem, wiekiem oraz tytułem swoich prac. Zaleca się też napisanie kilku zdań dotyczących wyjaśnienia tematu swojej prezentacji.

Wernisaż
O 18:00 otwarcie wystawy i do godziny 24.00 odbywać się będą koncerty, muzyka elektroniczna, happeningi, sztuka performens i inne dowolne działania.
Każdy autor sam zaprasza wcześniej swoich gości, sam przygotowuje i przynosi im ewentualny poczęstunek.

Wolontariat i pilnowanie wystawy
Udział w wystawie jest nieodpłatny, ale autor zobowiązany jest do pilnowania wystawy minimum raz w tygodniu przez kilka godzin. Każdy wybiera sobie dzień i godzinę dyżuru pilnowania prac w galerii. Podczas montażu uczestnik będzie musiał wpisać swoje nazwisko na specjalnej tablicy dyżurów podzielonej na dni tygodnia i godziny dnia. Wolontariusze i autorzy pilnują nie tylko swoi prac, ale i innych w wybranej części galerii.

Demontaż
Odbędzie się w dniu 12 czerwca 2009 roku od godziny 17.00 do 22.00.
Każdy uczestnik sam demontuje swoje prace i zapewnia sobie osoby do pomocy.

Kontakt
602 781 321
[link widoczny dla zalogowanych]

Po co całe zamieszanie?
Impreza ma charakter nieformalny. Wystawa ma służyć konfrontacji lokalnej sztuki profesjonalnej z twórczością amatorską. Jest doskonałym miejscem dla integracji środowiska. Służy swobodnej wymianie poglądów jak i wymianie spostrzeżeń na różne tematy społeczne i artystyczne. Twórcy o małym dorobku mają w ten sposób szanse szerszej prezentacji nie musząc czekać aż zauważą ich renomowani kuratorzy czy dyrektorzy instytucji kulturalnych. Profesjonalni artyści mogą skonfrontować swoją twórczość z innymi artystami i innych dziedzin sztuki, czego nie mogą zrobić w galeriach ukierunkowanych na konkretne formy wypowiedzi artystycznej. Dla widzów jest to więc wspaniała okazja by poznać osobiście autorów i zapoznać się z poziomem warsztatowym i artystycznym lokalnych twórców i artystów, co może ułatwić im decyzje przy ewentualnym zakupie pracy artystycznej do swojego domu lub firmy. Na ubiegłorocznej Galerii Bezdomnej w Gorzowie wzięło udział 78 autorów fotografów i nie tylko. Podczas demontażu wystawy autorzy sprzedawali i kupowali wiele fotografii. Bezbronna ma zamiar zamienić się w wystawę cykliczną, która zagości w przyszłości nie tylko w Gorzowie, ale i w innych miastach w Polsce i za granicą. Zgromadzenie wszystkich prac na specjalnej stronie internetowej spowoduje możliwość stałego kontaktu autorów i widzów, co przyczyni się do szerokiej integracji twórców i odbiorców sztuki. Planowane jest również specjalne wydawnictwo w postaci zeszytu / notesu artystycznego.Pytania i odpowiedzi:

1. Czy udział w Galerii BezBRONNEJ jest płatny?

Odpowiedź: Nie, za wzięcie udziału w wystawie nie trzeba nic płacić. Lepiej wydać pieniądze na filmy i odbitki.

2. Kto może wziąć udział w wystawie?
Odpowiedź: Każdy. Każdy, kto uprawie jakąś twórczość.

3. Czy przed wystawą należy się gdzieś zarejestrować?
Odpowiedź: Można to zrobić, aczkolwiek nie jest to konieczne. Rejestrując się zostaniesz wpisany na listę kontaktową GB, co znaczy, że będziesz powiadamiany mailem o kolejnych wystawach GB, dostawać zaproszenia na indywidualne wystawy autorów.

4. Czy powinienem potwierdzić swój udział w wystawie?
Odpowiedź: Znajomość liczby uczestników przed wystawą jest pomocna. Potwierdzenie udziału w wystawie jest mile widziane, acz nie wymagane.

5. Jeśli nie muszę się ani rejestrować, ani potwierdzać udziału w wystawie, ani nic płacić to co powinienem zrobić, aby być jej uczestnikiem?
Odpowiedź: Po prostu przyjść i przynieść swoją twórczość. Przed powieszeniem prac, przy wejściu na wystawę należy tylko wpisać się na listę uczestników i podpisać oświadczenie.

6. Jak mam oprawić swoje pracy i czy są ograniczenia, jeśli chodzi i format i ilość prac?
Odpowiedź: Wszystko to zależy tylko od Ciebie. Nie narzucamy nikomu ani ilości, ani formy, ani tematyki, ani formatu waszych dzieł. Wszystko to zależy od pomysłowości autorów.

7. Jak długo trwa wystawa Galerii BezBRONNA?
Odpowiedź: Jeden tydzień.

8. Czy mogę sobie wcześniej obejrzeć miejsce wystawy i zarezerwować sobie miejsce na swoje prace?
Odpowiedź: Tak. Można to zrobić ewentualnie w piątek 5 czerwca po otwarciu wystawy ID, czyli po 20:00. Należy jednak robić to w miarę dyskretnie, aby nie zakłócać zwiedzania wystawy ID.

9. No dobrze, a kto powiesi moje prace?
Odpowiedź: Ty sam. Na tym polega Galerii BezBRONNA. Każdy przychodzi z pracami, szuka sobie w danym obiekcie w specjalnie wyznaczonych do tego pokojach miejsca na własną ekspozycję i sam wiesza swoje prace.

10. Nie mogę przyjechać na BezBRONNĄ w dniu rozpoczęcia. Czy mogę swoje zdjęcia przywieźć i powiesić innego dnia?
Odpowiedź: Tak, jak najbardziej. Prosimy wówczas jednak, aby wpisać się do książki pamiątkowej wystawy podając kontakt mailowy do siebi lub powiadomić o tym mailowo.

11. Czy muszę powiesić prace osobiście, czy też może zrobić to ktoś za mnie?
Odpowiedź: Nie trzeba osobiście wieszać prac, można o to poprosić kogoś znajomego. Ważne jest wtedy jednak, aby ten, kto przywiezie Twoje prace wpisał Cię na listę.

12. Czy muszę też przyjechać na zakończenie i zabrać swoje zdjęcia?
Odpowiedź: Tak. Gdyby jednak nie było takiej możliwości zawsze można poprosić o pomoc znajomych.

13. O czym powinienem pamiętać przed wystawą:
Odpowiedź: O tym, żeby przynieść ze sobą wszelkie narzędzia, które mogą posłużyć do powieszenia prac: gwoździe, młotek, linki, żyłki, sznurki, przylepce, taśma dwustronna, szpilki, agrafki, spinacze do bielizny, stelaże, sztalugi i co tam sobie jeszcze wymyślisz. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, dobrze byłoby, abyś zabrał ze sobą drabinę – zawsze się może przydać.

14. Czy są jakieś ograniczenia w sposobie wieszania prac?
Odpowiedź: Wszystko zależy od obiektu, w którym gości Galerii BezBRONNA. Generalnie nie ma ograniczeń. Poza tym zachęcamy zawsze do nietypowych sposobów prezentacji.

15. Jestem tylko amatorem / dopiero studentem, jeszcze nigdy nie wystawiałem swoich prac. Czy znajdzie się dla mnie miejsce na BezBRONNEJ?
Odpowiedź: Tak, jak najbardziej. To między innymi dla takich osób jak Ty BezBRONNA została stworzona – by dać ludziom szansę na debiut. Galerii BezBRONNA jest otwarta dla wszystkich twórców bez względu na stopień zaawansowania czy też rodzaj uprawianej sztuki. Wszyscy są mile widziani i dla wszystkich znajdzie się miejsce.

16. Sporo pieniędzy zainwestowałem w wykonanie swojej twórczości. Czy ktoś pilnuje wystaw?
Odpowiedź: Każdej ekspozycji pilnują sami autorzy. Polega to na tym, że przy wejściu na wystawę każdy powinien zapisać się na trwający kilka godzin wybranego dnia dyżur, podczas którego należy baczyć, czy ktoś nie wynosi prac z ekspozycji.

17. Czy Galeria BezBRONNA jest tylko wystawą, czy też prezentowane na niej prace są na sprzedaż?
Odpowiedź: Wszystko zależy od tego, czy ktoś będzie chciał kupić wystawione prace. Dlatego zalecamy, aby podpisując swoje prace autorzy umieszczali także kontakt do siebie, tak aby ktoś zainteresowany daną pracą mógł skontaktować się bezpośrednio z autorem.

18. Ile kosztuje wstęp na wystawy GB?
Odpowiedź: Nic. Słownie: zero złotych, zero euro, zero dolarów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gazelka
AUTO


Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gorzów rzecz jasna :)

PostWysłany: Śro 14:20, 03 Cze 2009    Temat postu:

qrcze dlaczego wszystko się dzieje w jednym czasie Laughing nie wiem czy się wyrobię, tyle rzeczy do zrobienia na ten weekend, ale na otwarcie zapewne przybędę Smile któż z nas tu obecnych będzie się wystawiał?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.gsf-foto.pl Strona Główna -> Wystawy, Wernisaże itp. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin